RDHSZ Fórum
Hozzászólás előtt kérjük, hogy olvassa el az RDHSZ fórum szabályzatát !
Konkrét kérdés esetén érdemes átböngészni a Gyakran Ismételt Kérdések oldalt.
A hozzászólásokon belüli keresésre használja az oldal keresőjét.
Profilkép (avatar) hozzárendelése e-mail címhez itt: gravatar.com
Hivatkozás beszúrása szöveggel: [url=http://valami.com]szöveg[/url]
Hozzászólások
A mikrochip egy üveg bevonatú kis eszköz, kutya bőre alá kerül beültetésre.A harcsa lágy szervei gyorsan elbomlanak de a csontvázon belül a hal szájában lévő húsevő állat és benne lévő chip jó eséllyel ott maradt és akár évekkel később is működőképes (leolvasható).A kérdés eldöntésére vonatkozott a chip leolvasás,hogy milyen állat volt a harcsa áldozata.
Ha kutya volt, a chip még olvasható ha nem került megsemmisitésre a lelet!
Persze tudom, a vízügy kis játékos ebben a játszmában, de bosszantónak attól még bosszantó.
De legalább felengedjük jó kis műtrágyás, rovar és gyomirtós belvízzel.
"Kérjük szíves türelmüket és megértésüket", hogy kanálist csinálunk egy élővízből.
Ezt mondja inkább a vízügy az élővilágnak.
Nem kellene inkább a belvizes területet visszaadni a természetnek, nem művelés alá vonni vagy építkezni, akkor nem lenne szükség erre.
Természetvédelem oh, magyarisztán 2023.
Részletek itt!
Ugyanakkor a posztoló éppen csónakos etetés miatt kapott figyelmeztető beírást a fogási naplójába, amit ezek szerint a halőrök, a horgászkészség őrizetlenül hagyásának tekintenek.
A végrehajtási rendelet egyértelműen felsorolja, hogy mik a folyamatos felügyelet alóli kivételek: a másik szerelék vízbe juttatása (megfelelő jeggyel a behúzást is beleértve!), másik bottal hal fárasztása, vagy szabályos csalihalfogó háló használata. Vagyis horgászati tevékenység céljából eltávolodhatunk a bottól, és én még ide sorolnám a csónakos etetést is, hiszen az is horgászati tevékenység. Ezek tehát beleférnek a halőr kollégáknál is, viszont a kertben bográcsozás, a fűnyírás és a túlparti kocsmában sörözés már nem. Ha valaki úgy alszik a bot mellett (akár sátorban), hogy azonnal tud reagálni a kapásra, az ellen sem lehet senkinek kivetni valója. Ezt a halőrök "tesztelni" is szokták.
Persze megint pontos szabályokat és métereket követelnek a sporik, ugyanakkor ha két összetett mondatnál hosszabb egy előírás, akkor már mindenki ki van akadva azon, hogy az "ostoba bürokraták" már megint túlszabályoznak... Minden eset más, természetesen nem lehet métereket meghatározni. Mindenkinek éreznie kell(ene) a határokat.
Mi a helyzet ha a horgász másik botjával halat fáraszt csónakból, vagy a másik felszerelését éppen behúzza csónakkal. A 133/2013-as VM rendelet alapján ezek a kivételek között szerepelnek.Igaz, a jogszabály nem is a közvetlen közeli felügyeletet írja elő.
A két vízterületet a MOHOSZ vette ki az országos jegy vizei közül, sok más mentett oldali holtággal együtt, szakmai okok miatt. Nyilván az RDHSZ nem nagyon bánkódik azon, ha emiatt néhány horgász az RSD éves jegyet választja az összevont helyett/mellett, mert az országos jegyből visszakapott összeg messze nem fedezi a jeggyel elvitt hal megtermelésének költségeit. Ezért is próbálkoztunk a szigorú kvóta bevezetésével, sikertelenül.
A március-áprilisi teljes pergetési tilalomban egyetértünk, olyannyira hogy már február elejétől egészen májusig én is leteszem a pergetőbotot, nem keresgélem a kiskapukat. Ha egyszer-egyszer tavasszal lejutok a vízpartra, akkor a tavaszi napsütésben pl. egy feederezés-pickerezés is nagy élmény tud lenni, de a matchbotozás is sok halat adhat.
Néhány éve napirenden volt a tiltás, terveztük is, de a tagegyesületeink a harcsázók miatt megvétózták az elképzelést. Az RDHSZ pedig tiszteletben tartja a horgászok kéréseit, ha azok kivitelezhetőek. Tegyük a kezünket a szívünkre: annyiban igazuk van, hogy a teljes pergetési tilalommal a harcsa horgászata valóban pár hónapra szűkülne egy évben, úgy, hogy a harcsa csak jóval később kezdi meg az ívást. És a harcsa az egyetlen ragadozó halunk, ami télen is felejtős. De még egyszer: én magam és sokan mások is támogatnák a tiltást, és a "harcsázásra alkalmas műcsali"-hoz hasonló gumiszabályoknak sem vagyok a híve, de nem lehetett másképp megfogalmazni. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a szabály hatásos, még akkor is, ha pár süllő rajtaveszít a harcsacsalin. Sokan érdeklődnek ilyenkor a megfelelő felszerelésről, őket szorgalmasan felvilágosítjuk.
Ritka téli pergetéseim közben én is le szoktam döbbenni, hogy mi szemetet lehet találni a letisztult vízben. Napos időben, polarizált szemüvegben "csodákat" lát az ember a víz alatt.
Olvastam a Fórumon, hogy az országos területi jegy birtokában nem lehet a dömsödi és a szigetbecsei holtágakon pecázni, de az RSD horgászrendjében szerepelnek víztérkóddal, horgászható helyként. RSD engedéllyel szabad a horgászat, de ha országos összevont jegyem van akkor nem?
Továbbra is tiltott április végéig a pergetés, de a harcsapergetésre alkalmas felszereléssel lehet dobálni.
Két baj is van ezzel.
Az egyik, hogy morálisan pusztító: az egyik pergethet, a másik nem? (Bár ha beszerez egy harcsázó cuccot máris szabad a pálya. És ne áltassuk magunkat, hogy nem használják ki ezt a kiskaput.)
A másik, hogy a fészkét védő süllők (akiknek a védelmében lett bevezetve a tiltás) nekimegy a 3-4 cm-es UL csalinak éppúgy mint a "harcsapergetésre alkalmas méretű műcsalinak" is. Akkor miért a kivételezés?
Az országban sok kisebb-nagyobb vízterületen bevezették már a teljes tavaszi pergetőtilalmat. Az RSD-n miért nem merik ezt megtenni? Védeni akarjuk a ragadozóhal állományt? Ha igen, akkor merjünk szigorúak lenni!
December elején én is láttam a letisztult vízben ezernyi, milliónyi kishalat úszkálni a part mentén a napsütéses időben. Pazar látvány volt (a műcsali persze nem fogott).
Az már kevésbé, ami a letisztult vízben látható vált: gumiabroncsok, műanyag vödrök, konzervdobozok, stég mellett lesüllyesztett köztéri pad (!), stb. Hihetetlen és elkeserítő a szemetelés mértéke a vízben és a parton, a főágon és a csatornákon egyaránt.
Üdvözlettel:
János