Az RDHSZ az RSD-n és mellékvizein fogott halak adataira alapozva rekordlistát működtet, mely az RDHSZ honlapján (www.rdhsz.hu) elérhető. A listára csak hitelesített adat kerülhet fel. A rekordlistás halat minden esetben vissza kell engedni, kivéve a busát.
1. Rekordméret:
Rekordlistára kerülés feltétele az alábbi testtömeg elérése:
ponty 15 kg, amur 15 kg, fogassüllő és csuka 5 kg, balin 4 kg, harcsa és busa 25 kg, márna 3 kg, egyéb halfajok (beleértve a compót) 2 kg.
2. Bejelentés:
A rekordlistára történő bejelentés feltételei:
- A horgász teljeskörűen tud gondoskodni a hal épségéről annak hitelesítéséig. A halat megfelelő méretű, anyagú haltartóban kell tárolni, kantározni tilos, ellenkező esetben azt vissza kell engedni.
- A horgász a halat rögtön beírja a fogási naplóba és SMS-értesítőt küld a hivatásos halőrök ügyeleti telefonszámára. Ellenkező esetben a rekordhalat nem szabad megtartani a hitelesítésig sem!
- Kívülről akadt hal nem hitelesíthető.
KÖTELEZŐ BEJELENTÉS! A horgásznak kötelező bejelentenie – ha az előbb leírtak teljesülnek – minden 25 kg feletti pontyot, 25 kg feletti amurt, 10 kg feletti fogassüllőt, 10 kg feletti csukát, 50 kg feletti harcsát, valamint 3 kg feletti compót.
3. Hitelesítés:
Hitelesítést csak a halgazdálkodási ágazatvezető és a megbízással ellátott személyek végezhetnek a halat megfogó horgász jelenlétében, a bejelentést követően legkésőbb 12 órán belül. A hitelesítés az arra szolgáló igazolólap kitöltésével végezhető, amely három példányos és az egyik példánya a horgászt illeti meg.
Az igazolólap kitöltésén kívül fényképkészítés is kötelező a hal mindkét oldaláról, illetve a visszaengedésről is. A hitelesítést, visszaengedést követően a horgász fogási naplójából kihúzásra kerül a beírt rekordhal, RDHSZ bélyegzővel megjelölve („Visszaengedve”), és aláírva.
4. Dokumentálás:
A hitelesítést végző személy továbbítja az alábbi adatokat: fénykép a hal jobb oldaláról, fénykép a hal bal oldaláról, fénykép a visszaengedésről, fénykép az igazolólapról. A rekordfogások az RDHSZ honlapjára, Facebook-oldalára, valamint a MOHOSZ rekordlistájára is felkerülnek.
5. Jutalmazás:
A kötelező bejelentés alá eső halak megfogói közül a behúzós területi jeggyel rendelkezőket ugyanilyen típusú területi jeggyel jutalmazzuk, az összes többi területijegy-típus birtokosai – beleértve a napi, 72 órás, heti és országos területi jegyeket is – éves általános területi jegyet kapnak az RSD-re és mellékvizeire.
Az összes többi rekordlistára kerülő horgász közül sorsolással kiválasztva további 50 horgász kap éves általános területi jegyet térítésmentesen a következő évre.
Nem jutalmazunk – a határozat véglegessé válásától számítva – három évig olyan horgászt, akit a halgazdálkodási hatóság halvédelmi bírsággal szankcionált.
A jutalom területi jegy nem átruházható. A jutalom területi jegy átvételének határideje február hó utolsó napja, mely határidő jogvesztő.
6. Chipes jelölés:
Az RDHSZ fenntartja a jogot, hogy a rekordhalakat egyedi chipes haljelölő rendszert alkalmazva, szemmel nem látható módon megjelölje a későbbi azonosítás érdekében. Chipes jelölést csak a halgazdálkodási ágazatvezető, a halőrzési és horgászturisztikai ágazatvezető, valamint a megbízással rendelkező személyek végezhetnek, a megfogó horgász jelenlétén kívül.
7. Haljel beküldése:
Az RDHSZ telepítéskor a halak egy részét szemmel jól látható, színes haljellel (fonáljel) látja el. A haljellel megjelölt halak kifogása (elvitele) tilos! Aki ilyen halat fog, a haljelen szereplő adatot, valamint a fogás helyét, időpontját, a hal méreteit (testtömeg, standard testhossz, legnagyobb kerület) és a horgász elérhetőségét az RDHSZ-hez írásban eljuttatni köteles. A beküldött pontos és teljes körű adatokért az RDHSZ jutalmat küld a horgásznak.