Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség

Hírlevél popup

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy ne maradjon le a Duna-ági horgászat legfrissebb híreiről!
 
Miért kötelező a szakáll nélküli horog a kisméretű műcsalikhoz?

 

A Duna-ági helyi horgászrend szabályai szerint 6 cm-nél kisebb műcsali pergetéshez csak szakáll nélküli vagy lenyomott szakállú horoggal használható.

A könnyű (ultra light) pergetés jellemzően a méreten aluli rablóhalakat célozza, melyeket ugyan visszaengednek, de a horgok akadása gyakran végzetes sérülést okoz a halnak, amit a horgász többnyire nem észlel, hiszen csak később következik be a pusztulás. Ennek oka a hal elvérzése, a sebeken keresztüli fertőzések, illetve beszakadt csali esetén a táplálkozás ellehetetlenülése. Ha véletlenül nagyobb példány rabol rá a felkínált kisméretű műcsalira, akkor a mélyre nyelés is jóval gyakoribb, ilyenkor a horogszabadítás csak drasztikusabb módszerekkel oldható meg.

A szakáll nélküli horog nagy mértékben csökkenti ezen kockázatokat, megkönnyíti a horogszabadítást, szakítás esetén pedig némi esélyt ad a halnak a műcsalitól való megszabadulásra. A szakáll nélküli horogra áttért horgászok tudják, hogy ezzel a módszerrel alig csökken a halvesztések száma, megfelelő fárasztási technikával szinte ugyanannyi hal partra emelhető, mint hagyományos horoggal horgászva. További előny, hogy az akadókból is könnyebben kiszabadítható a szakáll nélküli horoggal szerelt műcsali.