A kárókatona riasztása, gyérítése csak jogszabályi keretek alapján végezhető (13/2001. KöM rendelet). Az RDHSZ működési területe egyrészt védett természeti terület, másrészt döntő többsége lakott terület.
Védett természeti területen kívül július 1- és február 28 között engedély nélkül riasztható. Védett természeti területen február 1. és augusztus 31 között az illetékes természetvédelmi hatóság engedélyével gyéríthető. Gyérítésre, a vízi vadra érvényes vadászati módszerek alkalmazhatók, és ezt a vadászatra jogosult végezheti. Az RSD teljes területe Natura 2000-es, továbbá, a lakott területek közelsége, sűrű beépítettség miatt a lőfegyver használata is jogi korlátba ütközik.
Mindezek ellenére zajlik a kormorán riasztása és gyérítése a makádi és dömsödi tógazdaságokban, és Szövetségünk rendszeresen megkéri a hatósági engedélyt arra, hogy más környékeken is gyérítse a kárókatonát. A Duna-ág nagy része lakott terület, ahol a lőfegyveres irtás tilos, azonban a vízről – engedély birtokában – kivitelezhető ez a tevékenység, természetesen a szigorú előírások (pl. lőirány) betartásával. A lőszer finanszírozására az RDHSZ pályázatokat ado be a Magyar Országos Horgász Szövetséghez, így a gyérítéshez szükséges környezetkímélő ólommentes acélsörétek rendelkezésre állnak.
A védekezést nem segíti elő, hogy a helyi vadásztársaságok egyáltalán nem motiváltak a kárókatona gyérítésében, mivel nehéz elejteni és a húsa értéktelen.