A Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség pontosan tisztában van az RSD-mentén kialakult horgászhely-hiánnyal. A majdnem teljes hosszában beépített partokon kevés horgászható szabad terület maradt. A több ezer víziállás tulajdonosai közül a legtöbben nem szívesen látják a vándorhorgászokat stégeiken. Ennek okát keresve – tegyük a kezünket a szívünkre – sajnos sokszor épp, egyes vándor horgászok viselkedése-, az általuk hátrahagyott szemétben találjuk. Egy szó, mint száz! Több horgászhelyre van szükség!
Az áldatlan állapot enyhítésére született egy életképes ötlet, melynek megvalósítása meg is kezdődött! Közel egy éven át tartó ötletelés, beadványozás, tervezés után megérkezett a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóságtól a jóváhagyás arra, hogy szövetségünk az RSD teljes hosszában, minden településre – Budapesten minden kerületben – 3-3 db közösségi célú víziállást létesítsen. Nagy dolog ez, figyelembe véve azt a tényt, hogy a Ráckevei Duna-ágon új víziállás nem létesíthető, csak áthelyezhető.
Valamennyi települést és kerületet összesítve a szövetségünk 63 db új, közösségi stég létesítésére kért és kapott tehát engedélyt! Természetesen ezt a nagy mennyiséget nem egyszerre, hanem ütemezetten, az elkövetkező években tudjuk elkészíteni. Terveink szerint évi 10-12 db új víziállást tudunk a Tisztelt Horgásztársak rendelkezésére bocsájtani! A stégek használatáért természetesen nem kell fizetni! Azok egyelőre érkezési sorrendben foglalhatóak el. A későbbiekben gondolkodunk egy online foglalási rendszerben is, hogy a távolabbról érkező horgász biztosra érkezhessen az őt váró stégre. De ez még a távoli jövő! Jelenleg aki hamarabb érkezik, az csüccsenhet le a stégre! De nem ám egyedül kisajátítva azt, dehogy! Tekintettel a stégfej méreteire (3 m mély és 6 méter széles) 2-3 fő horgász kényelmesen el tud lenni rajta. És a stéghasználati szabályzatában le is fektettük, azt a tényt, hogy lehetővé kell tenni mások számára is a horgászatot. Így többen hódolhatnak hobbijuknak és horgászbarátságok is köttethetnek.
A stégek helyének kiválasztásánál elsődleges szempontok voltak, hogy „halas helyen” legyen, ne zavarja a mögöttes ingatlanok tulajdonosait, gépkocsival jól megközelíthető legyen és az ott is parkolhasson mellette a horgászat ideje alatt. Úgy hisszük sikerült megtalálnunk a megfelelő helyeket! A raszterbérleti szerződések folyamatosan köttetnek, a kivitelezés megkezdődött. A stég kivitelezési munkálatait hivatásos halőreink végzik, saját kétkezi munkájukkal, külsős vállalkozók bevonása nélkül. Igen, így kissé lassabban haladunk majd, de a halőri alapfeladat ellátására is gondolnunk kell, no és a bekerülési költség így körülbelül az egyharmada, mintha egy vállalkozó végezné.
Kérjük, hogy becsüljék meg a közösségi víziállásainkat és ne rongálják, ne furkálják össze őket.
Ebben az évben a terveink szerint Ráckeve, Dömsöd, Tass és Szigetbecse településeken fogjuk tudni elkészíteni a vízi állásokat. Ezt követően indulunk felfelé! De most örömmel jelentjük tehát, hogy elkészült az első példány és ma, 2025. április 3-án átadtuk a horgászoknak. Ez a darab Ráckevén található szövetségünk telephelye közelében, lényegében annak majdnem a sarkán. A víziálláson elhelyezett rövid ismertetőn látható a stéghasználati szabályzat, valamint egy QR kód is. Ez az RDHSZ honlapján a közösségi horgászstégek részre mutat, ahol egy térkép is látható lesz, rajta valamennyi elkészült víziállásunk helyével, koordinátájával és fotóival, melyeket az elkészülésük sorrendjében folyamatosan feltöltünk.
Jöjjenek tehát, próbálják ki horgászstégünket! Eredményes horgászatot és kellemes időtöltést kívánunk!
Pfeifer Rikárd
Halőrzési és horgászturisztikai ágazatvezető